Zimní cestování s obytným autem

Cestování s obytným autem se stává stále častějším. Připravili jsm epro Vás několik rad, na které j edobré nezapomenout a pokud se svým vozem jedete do hor, raději si překontrolujte, zda máte vše v pořádku.

Chystáte se na zimní camping? Nezapomeňte se pořádně připravit.
Pokud rádi cestujete v obytném voze, přívěsu či karavanu, nezapomeňte se na zimu pořádně připravit. Podívejme se společně na to, na co určitě nezapomenout.

Zaměřte se na zimní pneumatiky
Pokud hledáte vhodné zimní pneumatiky, podle výsledku testů doporučujeme značku NOKIAN a MICHELIN. Ty nejsou označovány písmeny CP (camper), ale pouze písmenem C (zátěžové). Současně záleží na zatížení PNEU, což je označeno číslem, např. hmotnostní index 121/120 tedy 1400kg na 1 pneumatiku.

Nevyjíždějte bez řetězů
Místo klasických řetězů na osobní vozy využijte raději řetězy ideálně nad 3,5t, aby se vám při větší zátěži neroztrhly. V případě zimního karavaningu a jízdy na sněhu může být bez řetězů riskantnější sjezd z kopce než výjezd do kopce, kdy víte, že se bez řetězů prostě zastavíte. Při jízdě z kopce bez řetězů se bohužel v případě uklouznutí naopak rozjedete a auto se může stát neovladatelné.

Bez lopaty nevyjíždějte
Nezapomeňte přidat do výbavy malé hrablo či lopatu. Může se stát, že vás na parkovišti nebo v kempu obklopí bariera sněhu při jeho vyhrnování. Nestavějte svůj obytný vůz či karavan hned na začátek parkoviště, pokud k tomu není dané místo určeno. Ze zkušeností víme, že vás z těchto míst stejně správa parkoviště pošle dozadu, aby nebyla blokována místa pro osobní auta. Přidejte i teleskopický žebřík a koště pro ometení střechy. S čepicí sněhu na střeše riskujete policejní kontrolu a pokutu.

Dejte si pozor na zamrzlou nádrž
Nádrže na čistou vodu bývají většinou umístěny uvnitř obytného auta či karavanu, a pokud v autě budete topit, nehrozí vám jejich zamrznutí. Dávejte si však pozor, aby vám nezamrzla odpadní nádrž. Využít můžete koncentráty proti zamrznutí, ale postačí i klasická sůl. Dejte si však pozor na oxidaci čidel, které jsou v nádrži. Pro co nejvyšší komfort v autě začněte využívat vnitřní i vnější termoizolační plachty. V případě chumelení a rosení skel zevnitř mají ty vnější lepší účinek.

Zajistěte si teplo
Do obytných vozů se nejčastěji využívá 6kw topení. V zimě použijte k topení jen plyn a to čistý propan. Pokud je v lahvi propan-butan, při teplotách mínus se spaluje jen propan, butan zůstává v lahvi a spálíte tak pouze polovinu, kdežto u propanu celou lahev. Ze zkušeností víme, že stačí 2 až 3 lahve o hmotnosti 10 kg čistého propanu na týden při nočních venkovních teplotách -10 ºC a celodenním vnitřním temperování na +20 ºC. Při odpařování tepla z komínku na boku vozu přidejte odkapávač, aby se přímo na vozidle nehromadily nepříjemné rampouchy.

Novinky na Váš e-mail

Kategorie

Kontakt
Showroom

Resl group s.r.o.
K sídlišti 442
549 54  Police nad Metují

  Zobrazit na mapě

Kancelář

Resl group s.r.o.
Žďár nad Metují 202
549 55  Žďár nad Metují

  Zobrazit na mapě