Základní typy obytných vozů
Obytná auta dělíme na alkovny, polointegrované a integrované obytné vozy. Alkovna má převislou střechu přes kabinu řidiče. V ní je uložena postel pro 2 osoby. Další spaní se 2 až 4 lůžky je vzadu. Polointegrovaný vůz je vhodný pro 2 až 4 osoby, tedy menší rodiny nebo páry. Výhodou je nižší výška vozu a menší spotřeba paliva. Integrovaný typ obytného vozu je vhodný pro 2 lidi. Je sice trošku dražší, ale nabízí největší komfort na cestách. Další variantou je vestavba v dodávce. Ložnice je v zadní části vozu a varianta se zvedací střechou umožňuje spaní až pro 4 osoby.
Na co se připravit
Příprava na cestu obytným vozem je důležitá pro snadný průběh. Čím lépe se připravíte, tím snáz se poperete s případnými potížemi. Pro řízení obytného vozu potřebujete znát typ řidičského průkazu a hmotnost obytného auta z technického průkazu. Ve většině případů vám stačí řidičák skupiny B a celková hmotnost obytného vozu v tomto případě nesmí přesáhnout 3 500 kg.
Správné rozložení nákladu pro vyšší bezpečnost při jízdě
Těžké věci dejte dolů do garáže, ukládacích prostor v podlaze a plastové bedny. Pevně je upevněte proti pohybu. Ujistěte se, že jsou zajištěny a při jízdě se nepohnou. Pozor si dejte na celkovou váhu vozu. Hlídejte vodu v nádrži, hmotnost potravin, osobních věcí a příslušenství. Hmotnost vozu nesmí přesáhnout povolený limit. V Rakousku i Německu hrozí vysoké pokuty i úplné odstavení auta.
Rozměry a průchodnost
Dopředu naplánujte trasu. Některá zúžení a snížení s obytným vozem neprojedete. Obytné vozy mají také dlouhý rozvor, který vyžaduje větší nadjíždění třeba při parkování. S tím souvisí i zadní převis, který může být až 2 m dlouhý. To může být problém v ostrých zatáčkách a v úzkých uličkách. V povinné výbavě je lékárnička a v ní potřebné léky. Přibalte univerzální léky proti nejběžnějším obtížím jako je horečka, rýma, kašel, zvracení, střevní potíže a nevolnost z jízdy.
Kde neparkovat
Místa na přenocování si najděte dopředu. Respektujte zákazy vjezdu do lesa i na soukromé pozemky. Mnoho kempů má k dispozici elektřinu, výpusť odpadů i vodu. Levnější variantou jsou parkoviště pro obytné vozy známé jako stopovery. Je tu standardní zázemí pro údržbu, ale parkování je tu povoleno jen na 1 až 3 dny. Ve městech jsou parkoviště s váhovým limitem často jen do 3,5 tun. Snažte se nepřekážet a nepřitahovat na sebe zbytečně pozornost. Dbejte na své bezpečí. Ať už si chcete obytný vůz koupit nebo jen pronajmout, jsme vám plně k dispozici. Neváhejte nás kontaktovat.